O nás

Společnost FUNGHI CZ, a.s. je moderním velkovýrobcem pěstovaných hub, situovaném v čistém prostředí na hranici přírodního parku Oderské vrchy.

S pěstební plochou přes 9 800 m2 je firma největším výrobcem pěstovaných hub v ČR s roční kapacitou vlastní výroby přesahující 2 300 tun hub ročně.

Založení akciové společnosti proběhlo v roce 1996, kdy byla pěstírna postavena „na zelené louce“ ve Lhotce u Bílovce a vybavena dánskou a holandskou výrobní technologií na výrobu žampionů. V roce 2002 došlo k rozšíření výroby o vlastní produkci hlívy ústřičné v Bravanticích, která byla v letošním roce přesunuta rovněž do Lhotky. I v dalších letech se společnost nadále rozvíjela, přičemž významný krok zaznamenal rok 2015, kdy se společnost rozrostla o dalších 6 nových pěstebních hal, což v důsledku znamenalo navýšení produkce z tehdejších cca z 1500 tun ročně na nynějších 2300 tun ročně při počtu cca 80 zaměstnanců.

Hlavním krédem společnosti je celoroční produkce jakostních žampionů zahradních, žampionů krémových a hlívy ústřičné, určených pro čerstvý trh. Tuto nabídku vhodně doplňuje i houževnatec jedlý (Shiitake). Jde především o kvalitu produktů, jež je pravidelně ověřována nezávislými auditory i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí s vynikajícími výsledky.

Většina produkce je kvalitou srovnatelná se značko BIO a nese prestižní značku Česká kvalita či KLASA.

Společnost FUNGHI CZ, a.s. takto již více než 20 let úspěšně a celoročně dodává houby pod značkou FUNGHI CZ i pod privátními značkami významných klientů, mj. CALI, HORECA SELECT, ALBERT QUALITY, TESCO.

Cílem společnosti je plně využít mimořádného technického a technologického potenciálu a celoročně rovnoměrně produkovat čerstvé houby vynikající kvality pro domácí i zahraniční spotřebitele.

Široká nabídka žampionů a hlívy ústřičné v mnoha gramážích i baleních je určena tak aby splňovala veškeré požadavky zákazníka.

Společnost FUNGHI CZ, a.s. se jako přední pěstitel jedlých hub zaměřuje na výrobu, balení a distribuci čerstvých hub především do velkoobchodních a maloobchodních řetězců ve střední Evropě, jejichž rozsah i objemy se každoročně navyšují.

Technologie

Houby jsou pěstovány v přetlakových a plně klimatizovaných pěstebních kójích na regálech z aluminiové slitiny. Veškerá manipulace se substráty je mechanizovaná a substrátu se prakticky nedotkne lidská ruka. Plodnice jsou přímo při sběru okrajovány a ukládány do prodejních obalů. Tím se eliminuje zbytečné překládání žampionů, při kterém dochází ke zhoršování jakosti plodnic. Po sběru jsou žampiony ihned chlazeny na 2 - 5°C.

Prostřednictvím řídicího počítače jsou přesně regulovány jednotlivé parametry klimatu, které se pro dané stadia života podhoubí různí:

- teplota vzduchu
- teplota substrátu
- relativní vlhkost vzduchu
- rychlost proudění vzduchu
- koncentrace oxidu uhličitého

Objem výroby

Od doby založení v roce 1996, kdy objem tržeb za vypěstované houby činil pouhých 224 000,-Kč , již produkce několikasetnásobně vzrostla na objem tržeb necelých 92 mil., který společnost FUNGHI CZ, a.s. dosáhla v roce 2016.

Do roku 2020 je v plánu dosáhnout objemu tržeb 125 mil. /rok při dodržení všech kvalitativních ukazatelů produkce i parametrů technologie.

tržby

Kvalita

Již ve svých počátcích společnost technologicky předběhla středoevropské standardy což umožňovalo celoroční produkci kvalitních hub.

Tlak managementu na kvalitu a nezávadnost produkce vedl ke skutečnosti, že společnost jako první v oboru pěstování hub získala již v roce 2003 certifikát na systém HACCP od renomované mezinárodní certifikační společnosti BVQI.

V následujících letech společnost postupně obdržela další certifikáty:
V roce 2005 získala možnost označovat produkty značkou: Česká potravina
V roce 2008 absolvovala audit GLOBAL G.A.P
V roce 2009 splnila podmínky pro užívání značky KLASA
V roce 2013 absolvovala audit TESCO
V roce 2015 absolvovala audit IFS

Nyní již každoročně firma prochází danými audity za účelem získání certifikátu a potvrzení tím vysokého standardu produkovaných hub.

Obsah těžkých kovů v žampionech FUNGHI CZ, a.s. se pohybuje jen kolem 10% povolených limitů a v současnosti společnost nepoužívá žádné agrochemické prostředky.

V rámci kvality dodávaných hub, společnost využívá vlastní dopravu chladícími automobily čímž může zaručit dodávky čerstvé produkce přímo až ke svým zákazníkům.

Obaly

Houby jsou sbírány přímo do certifikovaných plastových vaniček v libovolné gramáži a baleny do perforované fólie nebo prodyšné průtažné fólie. Větší gramáže jsou nabízeny i ve speciálních voděodolných kartónech.

Díky modernímu zařízení jak v pěstírně, tak ve zpracovatelském provozu vybaveném různými typy balicích strojů, je společnost schopna operativně vyhovět specifickým požadavkům svých odběratelů.

Jako transportní obaly jsou používány plastové vratné přepravky a kvalitní nevratné kartóny různých rozměrů.

Další výhodou je vlastnictví výkonného kartonážního stroje, který poskytuje nebývalou flexibilitu v nabídce přepravních kartónů z vlnité lepenky i speciálních voděodolných kartónů pro cateringová balení čerstvých hub (2-3 kg).

Kartony mohou být zhotoveny do půdorysných rozměrů 30 x 40 cm nebo 40 x 60cm.